GLAVNI PROJEKAT ARHITEKTONSKE OBNOVE
Osnov za izradu glavnog (izvedbenog) projekta arhitektonske obnove je bila raspoloživa dokumentacija izvedenih radova iz perioda 1996 - 2004. godine i prethodni istražni radovi od 1995. do 2006. godine, kopije izvorne dokumentacije, kao i foto i video dokumentacije prije razaranja.
Na osnovu raspoložive dokumentacije koja se odnosi na izvedene radove prve i druge faze obnove, kao i raspoloživu dokumentaciju sarajevskih arhiva, utvrđen je nivo sanacije velikih oštećenja na objektu.
Detaljnim snimanjem postojeće dispozicije i razorenih konstruktivnih i dekorativnih elemenata u objektu, urađen je projekat postojećeg stanja i identificirana oštećenja zidova i stropova unešena su u nacrte projekta postojećeg stanja. Izvršeno je dodatno geotehničko istraživanje temelja u suterenu kao i stanje podne konstrukcije u prizemlju. Na postojećim bušotinama - piezometrima koji su postavljeni 2006. godine, u toku izrade projektne dokumentacije vršeno je mjerenje podzemnih voda, koji se prema rezultatima mjerenja nalazi na koti -3.00m ispod poda suterena, i u periodu mjerenja od osam mjeseci nije bilo oscilacija.
Provedena su istraživanja svih vrsta postojećeg kamena i maltera u objektu i na fasadi. Po rezultatima ispitivanja sačinjeni su tehnički listovi sa podacima o hemijsko - minerološkom sastavu i mehaničkim karakteristikama sa recepturom za nove maltere i vrste kamena koji će se koristiti za obnovu objekta Vijećnica.
Za utvrđivanje stanja fasade izvršeno je fotogrametrijsko snimanje novom laserskom tehnologijom, koja identificira sve deformacije i oštećenja na fasadi u digitalnoj formi i time je stvorena osnova za istražne radove i izradu projekta restauracije i rekonstrukcije.
Sa montirane skele na karakterističnim dijelovima fasade i kula uzeti su uzorci svih vrsta maltera i dekorativne plastike za ispitivanje. Izvršeni su istražni konzervatorski radovi - snimanja profilacija i slojeva na svim pozicijama dekoratvine plastike, na oslikanim dijelovima fasade. Za istražne radove i opservaciju preostalog dijela fasade korištena je dizalica sa korpom.
Prema tome, kako je ranije navedeno, izvršeni su obimni istražni radovi na fasadi i na unutrašnjim preostalim segmentima gipsane dekoracije u enterijeru, utvrđena je postojeća dispozicija objekta sa oštećenjima i sve je elaborirano u pojedinačnim izvještajima koji su činili osnov za obnovu, restauraciju i rekonstrukciju objekta Vijećnice.
Pored toga korištena je raspoloživa arhivska građa i dokumentacija: